Diyet

Et Tüketmeyenler İçin İdeal Günlük Protein Kaynakları

Et tüketmeyenler için ideal günlük protein kaynakları bulmak zor gibi gözükse de aslında diğer besinlerdeki protein miktarlarını bilirsek oldukça kolaydır. Lifli yiyeceklerde protein miktarları oldukça yüksektir. Sindirimi vücut için zor olan et tüketmek yerine lifli gıdalarla besleniyor olmak hem mide ve bağırsak düzeninizi bozmaz hem de gün içinde sizi zorlamaz. Vücudunuzun yorulmadığı bir durumda siz de kendinizi daha zinde ve daha dinç hissedersiniz. Hayvansal gıdalar vücudunuzu asitlendirir, kolesterol değerlerinizi arttırır. Sağlık, gençlik ve ideal kilonuzu korumak için sebze ve meyve tüketmek en iyi yöntemdir.

Besinlerdeki Protein Miktarları

Et tüketmeyenler için ideal günlük protein kaynakları, bitkisel protein kaynakları ile eşdeğerdir. Gelişen teknoloji ile protein katkılı hazır yiyecek ve içecekler de kullanılmaktadır. Ayrıca içerisinde barındırdığı protein miktarı sebebiyle günlük protein ihtiyacınızı karşılayacaklardır. Sebzeler, meyveler, tohumlar, baklagiller, kuruyemişler arasından protein miktarı çok olan besinler mevcuttur. 

  • Chia Tohumu, yüksek oranda protein, yağ, lif ve Omega-3 içerir. Bir yemek kaşığı chia tohumunda iki gram protein vardır.
  • Kabak çekirdeği üçte bir oranında protein içermektedir. Kaliteli yağlara, antioksidanlara ve sindirim için gerekli olan life sahip olduğu için tüketilmesi çok faydalıdır.
  • Kenevir tohumunun 1 çorba kaşığı dolusu, 11 gram protein içerir. Aynı zamanda zengin bir Omega-3 kaynağıdır.
  • Kalorisi düşük olan pişmiş ıspanağın 250 gramında 5,4 gram protein bulunmaktadır. Ayrıca göz, cilt ve kemikler için oldukça yararlıdır.
  • 100 gram avokadoda 2 gram protein bulunmaktadır. Salatalarda çiğ olarak tüketebildiğiniz gibi haşlayarak püre halinde de yiyebilirsiniz.
  • Antep fıstığının 100 gramında 21 gram protein vardır. Yağlı bir besin olduğu için az tüketilmesi tavsiye edilen antep fıstığını ara öğün olarak yiyebilirsiniz.
  • Bir bardak Karabuğdayda yaklaşık 6 gram protein vardır. İçinde barındırdığı düşük yağ miktarı sayesinde her öğün sofranızda tüketebilirsiniz.
  • Kalori bakımından oldukça düşük olan mantar, çiğ olarak da pişmiş olarak da sofranızdan eksik olmamalı. Eğer et tüketmiyorsanız günlük protein ihtiyacınızı karşılayacak, sindirim sisteminizi yormayacak rahatlıkla tüketebileceğiniz bir besin.
  • Yine bitkisel bir besin olan kuşkonmazın bir adedi bir kaloridir. Kalori miktarı oldukça düşük olan kuşkonmaz aynı zamanda yüksek bir protein deposudur.
  • Bir bardak pişmiş kinoada yaklaşık dokuz gram protein bulunmaktadır. Glüten içermemesi sebebiyle sofralarınızda bulunması gerek bir besin kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir