Güzellik

Evde Hazırlanabilir Peeling Formülleri

Evde hazırlanabilir peeling formülleri ile cildinize kimyasal yüklemeden cilt bakımı yapabilirsiniz. Peki peeling ‘e neden ihtiyaç duyarız? Cildimiz gün içerisinde pek çok etkene maruz kalmaktadır. Bu etkenler sonucunda da cildimizde pürüzler, siyah noktalar, sivilceler ve lekeler oluşmaya başlar. Düzenli ve doğru cilt bakımıyla bütün bu problemlerin üstesinden gelinebilir. Düzenli bir cilt bakımında en önemli adımlar cildi arındırmak, toniklemek ve nemlendirmektir. Haftada iki kez yapacağımız peeling uygulamaları cildimizin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır. Günümüzde cilt için kullanılan pek çok kozmetik markası ve pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak bu kozmetik ürünlerinin çoğu içerisinde cildimizi aslında içten içe yiyip bitiren kimyasallar bulunmaktadır. Kozmetik ürün seçimi yaparken cildimiz için en iyi yapacağımız şey içeriklerinin doğal olmasına dikkat etmek olacaktır. 

Peeling Nedir?

Peeling kelimesi soymak ayrıca arındırmak anlamına gelmektedir. Bu alanda kullanılan ürünler de tam olarak bu işe yaramaktadır. Düzenli olarak peeling yaptığımızda cildimizde bulunan ölü deriden, siyah noktalardan arınarak pürüzsüz, ışıldayan ve canlı bir cilde sahip olabiliriz. Ayrıca peeling yapmak için nam salmış olan kozmetik markalarına tonlarca para dökmenize gerek yok. Evde hazırlanabilir peeling formülleri ile de cildinize doğal yoldan peeling hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız peeling’ i doğru kullanmanız da oldukça büyük önem taşımaktadır. Peeling için en uygun zaman uyku öncesidir. Çünkü peeling yaptığınızda oluşan hassasiyet ve kızarıklık sabaha kadar geçmiş ve cilt kendini toparlamış olacaktır. Peeling öncesinde cildiniz temiz olmalı ve sonrasında kesinlikle tonik kullanıp ardından cildinizi güzelce nemlendirmelisiniz.

Doğal Peeling Formülleri

Aşağıdaki tüm peeling formülleri için uygulamanız gereken tüm yöntemler aynıdır. Malzemeleri iyice karıştırın, cildinize fazla yüklenmeden masaj yapın ve ardından ılık su ile durulayın.

Türk Kahveli Peeling İçin Malzemeler:

1 çay kaşığı Türk kahvesi

Birkaç damla zeytinyağı (tatlı badem yağı da olabilir)

1 çay kaşığı bal

Bu tarifi peeling dışında ayrıca cildinizi canlandırmak için de kullanabilirsiniz.

Limonlu Karbonatlı Peeling İçin Malzemeler:

1 tatlı kaşığı limon suyu

Macun kıvamına getirecek kadar karbonat

Bu tarif lekelere ve de siyah noktalara çok iyi gelse de hassas cilt tipi için uygun değildir. Çok katı yaparsanız sürmeniz zor hale gelir böylelikle etkili sonuç alamazsınız. Bu nedenle kıvamını oluştururken biraz cıvık olması iyi olacaktır. Bu peeling’ i banyodan sonra veya akşam uygulamak daha uygun olacaktır. 

Yumurtalı Peeling İçin Malzemeler:

1 yumurta akı

1 tatlı kaşığı şeker

Bu tarif gözeneklerinizi sıkılaştıracak ve siyah noktalarınızı azaltacak. Yumurta akını iyice çırpmadan şekeri eklemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir