Anne Çocuk, Yaşam

Kağıt Gemi Yapımı – Origami Sanatı

 

 

 

 

 

 

 

Büyüklerin, küçüklerin sevdiği ”origami” sanatına değinmek ve size gemi yapımını anlatmak istedim:

Origami, (折り紙 origami) Japonca “ori” (katlamak) ve “gami” (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kâğıt katlama sanatına verilen isimdir. Özellikle kare kâğıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak, canlı ve cansız figürler oluşturarak yapılmakla birlikte, aynı zamanda dikdörtgen kâğıtlardan, aynı zamanda kâğıt paralardan yapılan modeller de oldukça yaygındır. Kesme işlemi ile oluşturulan figürlerin türüne Krigami denir.

Origami’ ye değindikten sonra size basit bir gemi yapımını anlatmak isterim. Öncelikle tabii ki bir kağıda ihtiyacımız var(kare olması gerek).

Elinizde a4 kağıdı olduğunu düşünerek kağıdın bir kenarını diğer kenar ile birleştiriyoruz ve düzgün bir köşe elde ediyoruz, ardından kağıda baktığımızda bir üçgen, altında ise bir dikdörtgen kaldığını görebilirsiniz. Bizim amacımız kare elde etmek için alttaki dikdörtgeni almak. Bir makas yardımı ile veya elinizle kesebilirsiniz. Kestikten sonra elimizdeki üçgeni açıyoruz ve bir kare kağıdımız oluyor. Kare kağıdı dikdörtgen olacak şekilde ikiye katlıyoruz ve bu dikdörtgeni de ikiye katlıyoruz ve tekrardan bir karemiz oluyor. Kağıdımız 4 kat oldu, ardından 1 katını sol tarafa diğer 3 katını sağ tarafa bükerek üçgen şekil elde ediyoruz. Üçgenin içine parmaklarımızı sokarak diğer yönde bükerek tekrar bir kare elde ediyoruz(karenin 1 köşesinden diğerine dik çizgiler gelecek). Üst köşeden 2 tarafa ayırdığımızda gemimiz hazır hale geliyor.

Geminizi boyayarak veya renkli kağıtlarla yaparak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Videolu anlatım:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir