Anne Çocuk

Aile Katılımı Etkinliği – Marakas Yapımı


5 yaşındaki kızımın aile katılımı etkinliği için ne yapsam diye düşünürken yapılabilecek etkinlikler listesinde gördüğüm marakas yapımı dikkatimi çekti ve başladım internette araştırmaya. Çeşitli marakas yapımlarına rastladım ancak en çok hoşuma giden sürpriz yumurta kutularıyla marakas yapma fikri oldu. Yapımı çok basit ve aynı zamanda eğlenceli.

Öncelikle aldığımız sürpriz yumurtaların çikolatasını yemekle işe başlıyoruz. Marakas yaparken aklımızın bir köşesinde kalıp bizi rahatsız etmesin diye sürpriz kutusundan çıkan oyuncağı da yapıp bir kenara bırakıyoruz. Sürpriz kutusunun içine bir miktar mısır koyuyoruz. İki adet plastik kaşığa ihtiyacımız var. İki plastik kaşığı karşılıklı olacak şekilde arasına sürpriz kutusunu yerleştirerek bir güzel bantlıyoruz. İsterseniz renkli bantlardan kullanabilirsiniz isterseniz de beyaz kağıt bantlardan alıp üstünü keçeli kalemler kullanarak renklendirebilirsiniz.
Marakas yaptıktan sonra müziğimizin de hazır olması gerekir ki hemen kullanabilelim şirin marakaslarımızı. Ben müzik öğretmeni olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle vücudumuz şarkısını kullandım. Sen hiç gördün mü üç kulaklı bir adam şarkısı olarak da biliniyor. Bazı yerlerde tempo yavaşlıyor bazı yerlerde ise hızlanıyor. Çocuklar için çok eğlenceli bir etkinlik oldu. Sizlerle vücudumuz şarkısının sözleri paylaşmak istiyorum.

VÜCUDUMUZ

İki elim iki kolum bacaklarım var
Her insanda bir burun birde ağız var

Sen hiç gördün mü Üç kulaklı bir adam
Olur mu hiç üç kulak dön de aynaya bak hey

İki kulak iki yanak birde başım var

Sen hiç gördün mü üç dudaklı bir adam
Olur mu hiç üç dudak dön de aynaya bak hey

İki gözüm ,iki kaşım parmaklarım var
İnci gibi dişlerim bir de çenem var

Sen hiç gördün mü üç yanaklı bir adam
Olur mu hiç üç yanak dön de aynaya bak hey

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir