Güzellik

Kahve Telvesi Maskesi

Kahve Telvesi Maskesinin Faydaları
Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır?

Her gün belli miktarda içilen Türk kahvesinin insan vücuduna olan faydaları herkes tarafından bilinmektedir. İçtiğimizde çok olumlu etkileri olan kahve cilde sürüldüğünde de çok faydalı olmaktadır. Türk kahvesinde fincanın dibine çöken tortuya telve denir. Kahve telvesi maskesi çoğu kişi tarafından beğenilerek kullanılan peeling etkisi olan bir maskesidir. Peeling nedir ve cildimize ne gibi faydaları vardır bundan bahsedelim.

Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Peelingi bir çeşit cilt temizleme işlemi olarak tanımlayabiliriz. Peeling sayesinde cildin en üst tabakasındaki ölü derilerin soyularak alttaki yeni, canlı, pürüzsüz derinin ortaya çıkması sağlanır.

Peelingin Cilde Faydaları:

  • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Ciltteki gözenekleri temizler.
  • Cildi yeniler.

Peelingin faydalarını öğrendikten sonra içtiğimiz kahvenin telvesini dökerken iki kere düşünürüz herhalde. Ama kahve telvesi çöpe gitmesin diye de kahve telvesi maskesini her gün yapmıyoruz. Kahve telvesi maskesi haftada iki kere yapılabilir. Şimdi de kahve telvesi maskesinin nasıl yapıldığına geçelim.

Kahve Telvesi Maskesi Tarifi

Çok yağlı ya da çok kuru bir cildiniz yoksa herhangi bir ekleme yapmadan kahve telvesini direk yüzünüze sürebilirsiniz. Cildinize zarar vermemesi için çok bastırmadan, yavaş ve dairesel hareketlerle kahve telvesini yüzünüze sürün. Kahve telvesi yüzünüzde kuruyana kadar 10-15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Kahve telvesi maskesini yüzünüze uygularken boynunuza ve ellerinize de sürebilirsiniz. Göz çevresi ve dudak kenarı hassas olduğu için bu kısımlara sürmeyiniz.

Yağlı Ciltler İçin Kahve Telvesi Maskesi

Yağlı bir cilde sahipseniz cildinizi fazla yağdan arındırmak için 1 tatlı kaşığı kahve telvesine 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı yoğurt ilave edebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Kahve Telvesi Maskesi

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi nemlendirmek için 1 tatlı kaşığı kahve telvesine 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da bal ilave edebilirsiniz.

Ayrıca kahve telvesi maskesinin selülitlerde de çok etkili olduğu görülmüştür.

Selülitler İçin Kahve Telvesi Maskesi

Aynı ölçülerde kahve telvesi, hindistan cevizi kurusu, ardıç yağı ve badem ezmesi bir kapta karıştırılır ve selülitli bölgelere sürülür. Bölge streç filmle sarılır ve kasları çalıştıracak hareketler yapılır. Son olarak ılık su ile duş alınır.

Kahve Telvesi Maskesinin Faydaları

  • Cildi canlandırır ve cilde ışıltı verir.
  • Oluşabilecek kırışıklıklara engel olur.
  • Sivilce oluşumunun önüne geçer.
  • Gözenekleri temizler ve sıkılaştırır.
  • Cildi pürüzsüzleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir