Yaşam

Sanal Para (Dijital Para)

Sanal Para nedir?

Online ortamda, mal ve hizmet satın almak amacıyla kullanılan, dijital  parayı ifade etmektedir. Sanal para, dijital para veya kripto para olarak da adlandırılmaktadır. Nakit paranın, online ortamdaki karşılığıdır. Sanal paranın Piyasa değeri, arz ve talep dengesine göre belirlenmektedir. Kullanıcılar sanal paraları, kullandıkları para birimiyle satın alabilecekleri gibi, mal ve hizmet karşılığında veya takas yoluyla da elde edebilirler. Tabi ki madencilik yöntemi de (sanal para üretme) başka bir sanal para elde etme şeklidir. Sanal paralar içerisinden en çok işlem gören ve değerli olan Bitcoin’dir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, dünyada en çok işlem gören dijital para birimidir. Günlük alış verişlerimizde veya mal ve hizmet alımında online olarak kullanılan kriptolu dijital paradır. Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı birisi tarafından üretilmiştir. Sonraki süreçte bu kişinin çekilmesinden sonra  2010 yılından itibaren işlemler  blok zinciri üzerinden yürütülmektedir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır. 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki Bitcoin‘lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihinde bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2017 verilerine göre 2-5  milyon arasında kullanıcıya sahiptir.

Bitcoin üzerinden yapılan işlemler kriptolu(şifreli) olarak yürütüldüğünden güvenlik zâfiyatı vermemektedir. Herhangi bir ülkeye veya merkeze bağlı olmayan bitcoin sistemi, bağımsız olarak işlem görmektedir. Onu diğer kripto paralardan ayıran en büyük özelliği de budur. İşlem ücretinin  oldukça düşük olması da, yatırımcısını çeken başka bir yönüdür. Bitcoin başlangıçta herhangi bir hukuki düzenleme bağlı değildi ama 2017 de  aşırı değer kazanması ve ekonomisi güçlü ülkelere parasal risk oluşturması bazı hukuki düzenlemeleri gündeme getirmiştir. Değeri 2017 yılında 18.000 $ gören bitcoin, ilk olarak Çin ve Güney Kore, sonrasında Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin yasal düzenleme sinyali vermesiyle, 2018 yılında 7.500 $ gerileyerek büyük bir kayıp yaşamıştır. Ünlü ekonomistlerin “bitcoin büyük bir bolondur” demeçleri de bu düşüşte etkili olmuş olabilir. 2017 yılında kullanıcısına kısa sürede çok büyük paralar kazandıran bitcoin, aynı hızda da kaybettirdiği ortadadır. 19.03. 2018 tarihi itibariyle 8.582 $ seviyelerinden işlem görmektedir. Bitcoin’nin bundan sonraki geleceği merak konusudur.

Diğer En Çok Kazandıran Kripto Paralar Nedir?

. Ethereum

. Bitcoin cash

. Litecoin

. Ripple

. İOTA

. Dash

. Zdash

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir