Yaşam

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet) Nedir? Soğuk Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Soğuk Cüzdan

Kripto para borsası Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarla yurt dışına kaçması dijital para dünyasında şok etkisi yarattı. Bu durum, kripto paraların güvenliğinin sorgulanmasına yol açtı ve dijital para borsalarına olan güveni sarstı. Uzmanlar kripto para alım satımında güvenilir olmayan aracı borsalardan uzak durulması gerektiğini veya soğuk cüzdanlarla transfer gerçekleştirmenin doğru olacağını vurguladı.

  • Peki Soğuk Cüzdan Nedir?
  • Soğuk Cüzdan Nasıl Elde Edilir?
  • Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?
  • Soğuk Cüzdanlarla Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Nasıl Transfer Edilir?

Soğuk Cüzdan, kripto paraların korunduğu, saklandığı, internet ortamından uzak olup donanımsal ve kağıt cüzdan şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Güvenli olması da internetten bağımsız olmasında saklıdır. Kimse paranıza müdahale edemez ve ele geçirmeye çalışamaz.

2 milyar doları yurt dışına çıkaran Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer de aslında bu parayı yurt dışına güvenilir olan soğuk cüzdan yöntemini kullanarak çıkarmıştır. Nasıl mı? Kurucusu olduğu Thodex bir kripto para borsası işi yapmaktaydı. Kripto para alıcısı ve satıcısının buluştuğu ve kripto para transferine izin veren bir sistem olan Thodex binlerce insanın paralarının toplandığı bir merkez haline geldi. Thodex’in tek yöneticisi olan Faruk Fatih Özer de kendi kontrolündeki 2 milyar doları en güvenilir yöntem olan soğuk cüzdan yöntemini kullanarak yurt dışına çıkarmıştır.

Soğuk cüzdan biraz önce de belirttiğimiz gibi paraların saklandığı, korunduğu, internet ortamından uzak harici depolardır. Soğuk cüzdanınızı usb bellek benzeri donanımsal cihazlarda saklayabilir, ihtiyaç hissettiğinizde telefon veya bilgisayarınızla bağlantı kurarak transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Piyasada farklı marka ve fiyatlarda soğuk cüzdan donanımları bulunmaktadır. Asıl mesele şu ki, soğuk cüzdanlarımızı kaybettiğimizde veya çaldırdığımızda nasıl bir sorunla karşı karşıya kalacağız? Eğer cüzdanınızı çalan kişi şifrenizi bilmiyorsa hiç bir şekilde paranıza ulaşamaz. Kimseyle paylaşmamanız gereken şifrenizi ikinci bir kişiyle paylaştıysanız ve o kişi de sizin soğuk cüzdanınıza ulaştıysa artık yapabileceğiniz bir şey kalmıyor. Peki ya soğuk cüzdanımızı kaybettiğimizde ne olur? Soğuk cüzdanların kurulum aşamasında size verilen uzun kelime sıralamasını not ederek saklamanız gerekmektedir. Soğuk cüzdanınızı kaybetme durumunda bu sıralı kelime anahtarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkeziyetsiz bir sistem olan kripto para dünyasında şifreniz en önemli ve dikkat edilmesi gereken konudur. Şifreyi kaybetmemeniz veya unutmamanız önem taşımaktadır. Sistem merkeziyetsiz olduğu için sistem üzerinde sorununuza çözüm üretebileceğiniz bir otorite bulunmamaktadır.

Soğuk cüzdanlar, bitcoin gibi kripto para alım satımını güvenli bir şekilde yapmak amacıyla geliştirilen yazılımlardır. Blok zincir (block chain) üzerindeki kullanıcıların bilgilerinin saklandığı bu cüzdanlara bankaların para transferinde kullandıkları İBAN numaralarına benzer bir şifreyle giriş yapılmaktadır. Sisteme giriş sağladıktan sonra Bitcoin, Etherium, Ripple veya Dogecoin gibi kripto paraları transfer edebilir veya satın alabilirsiniz. Alım satım işlemlerinizi yine borsa üzerinden gerçekleştirecek ancak kripto paralarınızın saklandığı yer cüzdanlarınız olacaktır.

Soğuk Cüzdanımı Nasıl Oluşturacağım?

Dünyada soğuk cüzdan oluşturabileceğiniz birkaç tane güvenilir İnternet sitesi bulunmaktadır. Bu adreslerden birine girip internetten bağımsız hem kağıt hem de donanımsal cüzdan sahibi olabilirsiniz. Soğuk cüzdan sahibi olmak çok kolay ve hızlıdır, sadece bir kaç dakikanızı alır. Eğer donanımsal soğuk cüzdan oluşturmak istiyorsanız soğuk cüzdan donanımına da sahip olmanız gerekmektedir. Piyasada farklı markalarda soğuk cüzdan donanımları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir