Sağlık

Mental Sağlık İçin Yapılması Gereken Düzenli Aktiviteler

Mental sağlık için yapılması gereken düzenli aktiviteler, son günlerin en çok araştırılan konusu olmaktadır. Mentalin kelime anlamı zihinsel ve ruhsaldır. Mental sağlık da ruh ve zihin sağlığı ile ilgilidir. İnsan hayatı boyunca, pek çok ekonomik ve sosyal sıkıntılar çeker. Bu sıkıntılar insan vücudunu fiziksel olarak etkilediği gibi, zihinsel olarak da etkiler. Bu etkiler sonucunda da mental yorgunluk baş gösterir. Buna bağlı olarak, depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi ruhsal hastalıklar ortaya çıkar. Zor zamanlarda, mental sağlığı korumak ve zihinsel gelişim sağlamak için çeşitli aktiviteler vardır. 

Zihin ve Ruh İçin Yapılabilecek Temel Aktiviteler

  • Uyku: Zamanında iyi, derin bir uyku insan sağlığını fiziksel olarak etkilediği gibi zihinsel olarak da etkiler. Uyku bir aktivite midir? sorusunun cevabı ise evettir. İnsan beyni uyku sırasında da çalışmaya devam eder. Ancak kısmi olarak zihinsel aktiviteyi azalttığından zihnin dinlenmesini ve daha etkin çalışmasını sağlar. 
  • Beslenme: Uykudan sonra zihni en çok etkileyen aktivite beslenmedir. Günlük olarak, 3 ana öğünü, tam besin öğeleriyle yapmak, zihnin verimliliğini artırır.
Mental Sağlık İçin Yapılması Gereken Düzenli Aktiviteler
  • Egzersiz: Fiziksel olarak hareketli olmak, fiziksel sağlığı koruduğu ve geliştirdiği gibi, mental sağlığı da korumakta ve geliştirmektedir. Her gün veya haftanın belirli günlerinde yapılan egzersizler, depresyon ve anksiyete bozukluğu riskini azaltır. Ayrıca doğal tedavi yöntemidir. Mental sağlık için yapılması gereken düzenli aktiviteler arasında en basit olarak yapılabilecek egzersiz, açık havada hafif tempolu bir yürüyüştür. Vücudu geliştirici pilates, fitness, yoga gibi fiziksel egzersizler de mental sağlık için yapılan aktiviteler arasındadır. Mental olarak dinlenmeyi sağlayan bir diğer aktivite meditasyondur. Meditasyon yaparken zihni, düşünmeyi bir süreliğine ekarte etmek dinlenmeyi sağlar. Bu sayede de stres yönetimi sağlamaktadır. Ayrıca anksiyete bozukluğu ve panik atak gibi ruhsal hastalıkların dengelenmesi sağlanmaktadır.

Yapılabilecek Alternatif Aktiviteler

  1. Seyahat: Sürekli aynı yerlerde zaman geçirmek, aynı şeyleri yapmak, zihni yaşlandırmaktadır. Bu nedenle de uzun gezilere çıkamasanız bile ufak geziler yapmanız veya işe, okula gidip gelirken farklı sokaklardan geçmeniz mental sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.
  2. Zekâ oyunları ve bulmacalar: Mental olarak rahatlamanızı sağlayacak, günlük stres ve sıkıntılardan bir süreliğine uzaklaşmanızı sağlayacak satranç, su doku, kelime ve bilgi bulmacalarını uygulayabilirsiniz. 
  3. Müzik: Mental sağlık için yapılması gereken düzenli aktiviteler arasında bulunan müzik, eski dönemlerde zihinsel ve ruhsal hastalıkların iyileşmesinde kullanılan etkili bir tedavi yöntemiydi. Çalışma zamanlarınızda veya dinlenme zamanlarınızda, hafif klasik müzikler dinleyerek rahatlayabilirsiniz veya size iyi gelen herhangi bir müzik tarzıyla kendinizi mental olarak zinde hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir