Yaşam

Stephen Hawking Kimdir?

Modern zamanların en ünlü bilim insanıdır. Sadece fizikçi değil aynı zamanda evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazardır. İngiliz fizikçi, bilim dünyası arasında 20 y.y. en önemli fizikçisi olarak gösterilmektedir.

Tam adı Stephen William Hawking olan ünlü bilim adamı,1942’de Oxford – İngirtere’de dünyaya geldi. Annesi ve babasının da iyi bir üniversite eğitimi vardı. Londra’da bir süre kalan Hawking St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne gitti.

Babası Hawking’in tıp okumasını istiyordu ama o matematik eğitimi almak istedi. Okuduğu okulda Matematik bölümü olmadığı için Fizik eğitimine başladı.  Hawking Doğal Bilimler alanında onur derecesi aldı. Hawking 1962 yılında Oxford Üniversitesinde mezun oldu.

Hawking, evren bilimi üzerine ilgisinin daha fazla olduğunu keşfetti ve bu alanda elde edeceği büyük başarıları aralayacak kapıyı açtı. Beyni öldürmeyen ama vücudun bütün kas sistemini yavaş yavaş yok eden ender bir hastalığa yakalandığını öğrendi.

Hawking, evrenin temel yasaları üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı ve Einstein’ın Görelilik kuramının çoğunlukla mekana ve zamana vurgu yaptığını ifade etti, Big Bang’le başlayan evrenin kara delikler tarafından yok edileceğini savundu.

Dahi Fizikçi Hawking’in kraliyet onursal ödülü olmak üzere birçok üstün ödülün sahibidir. Royal Society’nin ve ABD Ulusal Bilimler Akedemisi üyesidir. Bilisel yaşamı kadar, özel hayatıyla da gündeme gelen Hawking’in ilk eşi olan Jane Wilde’den  3 çocuğu vardır. İkinci evliliğini bakıcısı olan Elaine Mason’la yapan Hawking bir süre sonra ikinci eşinden de boşandı. Başka kadınlarla da anılan Hawking gündemden hiç düşmedi. Hawking’in hayatı, 2014 yılında “Her Şeyin Teorisi” filmiyle sinemaya taşındı.

Stephen Hawking ünlü eserleri

Uzay ve Zamanın Doğası

Zamanın Kısa Tarihi

Ceviz Kabuğundaki Evren

Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Büyük Tasarım

Her şeyin Teorisi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir