Yaşam

Renklerin Anlamları

Renkler ve Anlamları
Hangi Renk Ne Anlama Gelir?

İnsanların iç dünyasını anlamada ve zihinsel yapısını çözümlemede renkler önemli göstergelerdir.  İnsanların bilinçli olarak renk seçimleri üç yaşından itibaren başlamaktadır. Üç yaşından itibaren kültürel etkiler, sosyoekonomik durum, çevre, din ve aile ortamı renk seçimini şekillendirmektedir.  Renkler o kadar önemli ki, giydiğimiz kıyafetten, evimizin mobilyasına kadar bizim vizyonumuzu yansıtmaktadır. Son zamanlarda teknolojik ilerlemelerle birlikte küreselleşme hızlanmış ve yöresel etkiler azalmaya başlamış olsa da çevresel faktörlerin renk algısı üzerinde bıraktığı etki açıktır. Beş duyu organımızdan görme duyumuz aracılığıyla iletişim kurduğumuz renklere, insanlık tarihi boyunca farklı anlamlar yüklenmiştir. Her rengin insan üzerinde bıraktığı etki aynı olmamakla birlikte, renklerin genel anlamda hangi duyguya seslendiğiyle ilgili araştırmalar mevcuttur. Son zamanlarda renkler akademik çevrelerce psikolojik test aracı olarak da kullanılmaktadır.

Hayatımızın her aşamasında renkler mesaj niteliği taşımaktadır. İlk buluşmalarda veya iş başvuru görüşmelerinde giydiğiniz kıyafet renginin büyük önemi vardır. İnsanların güçlü yönlerini, gizli yeteneklerini, korkularını ve kaygılarını anlamakta, anlatmakta sözsüz iletişimin önemi büyüktür.  İnsanın iç dünyasını ne kadar erken çözebilirseniz ya da kendinizi ne kadar doğru ifade edebilirseniz, iletişim o derecede güçlü olacaktır. Evinizin duvar renginden, giyeceğiniz kıyafetlerin rengine ve hatta mobilyalarınızın rengine kadar yapacağınız bilinçli tercihler, renk bilginizle ilişkilidir. Başkalarının zevkine ve isteğine göre renk seçimi yapmamanız için, renkleri iyi tanıyıp ne ifade ettiklerini bilmemiz gerekiyor. İnsanı en iyi tanıyan yine kendisidir. Bilmediğimiz bir dille kendimizi ifade edebilmemiz mümkün olmadığı gibi, renkleri tanımadan kendimizi, benliğimizi ortaya çıkartamayız.

Simdi renklerin anlamlarına bir göz atalım:

Kırmızı Rengin Anlamı

Gençliğe karşılık gelir. Dinamizmi, hareketi, hızı, şiddeti, cinselliği ve adrenali vurgular. Aşk, drama, arzu, tutku, öfke, hırs ve ihtiras gibi güçlü duygularla ilintilidir. Tahrik edici, enerjik yönü ağır bastığından cinsellikle bağlantıları güçlüdür. Güç, tehlike ve cesareti vurgulamak için uluslararası sembol olarak kullanılmaktadır. Doğa içinde hızlı fark edilen bir renk olduğundan, dikkat çekmek için kullanılmaktadır. Bu yüzden trafik ışıklarında tercih edilmiştir. Çevrenizde ilgi çekmek isteyen insanları bu renk aracılığı ile rahatlıkla bulabilirsiniz.

Temizliğin, saflığın ve masumiyetin rengidir. İstikrarı temsil etme gücü de vardır. Ayrıca güvenirlik hissiyatı vermektedir. Bu nedenle iş görüşmelerinde tercih edilen bir renktir.

Turuncu Rengin Anlamı

Kırmızı ve sarının karışımı ile oluşan turuncunun, keyif veren eğlenceli bir yanı vardır. Çoğu zaman samimiyet ve içtenlik göstergesi olarak kullanılır. Teşvik edici, cesaretlendirici ve davetkâr yanı, bu rengi sosyal iletişimi güçlendirici bir renk yapmaktadır.  Çoğu zaman genç insanların tercih ettiği bir renk olup, bağımsızlığın ve özgürlüğünde simgesidir. Bu renk genellikle eğlence, spor, yiyecek ve ulaşım sektörlerinde tercih edilmektedir.

Sarı Rengin Anlamı

İyimserliğin rengidir. Tazeliği ve gençliği vurgular. Aydınlatıcı ve canlılığın kaynağı olan güneş ışığı (sarı), güven ve başarı ile ilişkilidir. Beynin sol tarafını uyaran sarı renk, hızlı karar vermemizi kolaylaştırır. Sinirliliği yatıştırıcı, kaygıyı giderici bir tarafı vardır. Coşkulu, mutlu fırsatçı, doğal ve olumlu bir ruh hali verir. Uyarıcı, rahatlatıcı bir tarafı da vardır. Yiyecek, spor, ulaşım, seyahat sektörlerinde tercih edilir.

Pembe Rengin Anlamı

Duygunun rengidir. Kadınlıkla, sevgiyle ve sevecenlikle ilintilidir. Gerçek dünyadan uzak, iyimser bir dünya yaratma hissiyatı uyandırmaktadır.  İletişim enerjisi, harekete teşvik, yaratıcı girişim gibi etkileri vardır. Çocuk ürünleri, kadın ürünleri, güzellik ve moda sektörlerinde bolca kullanılmaktadır.

Mavi Rengin Anlamı

Güvenin, sorumluluğun, dürüstlüğün, sadakatin rengidir. Stres azaltıcı, sakinlik sağlayıcı, sükûnet verici, rahatlatıcı bir tarafı varır. Barış, huzur, doğruluk duygularını tetikler. Bunlardan dolayı, iş başvurusu mülakatlarının en öncelikli kıyafet rengidir. Algılama ve kavrama becerilerini arttırdığı için konsantrasyonu güçlü tutar. Bu yüzden sınava hazırlanacak kişilerin odalarını mavi renge boyaması önerilir. Yiyecekleri çağrıştırmadığı için iştah azaltıcı bir özelliğe sahiptir. Kilo almak istemeyenlerin sıklıkla tercih edebileceği bir renktir. Yiyecek reklamlarında tercih edilmemesinin sebebi de budur. Daha çok güvenlik, finans, bankacılık, teknoloji, sağlık hizmetlerinde tercih edilmektedir.

Yeşil Rengin Anlamı

Sağlık, huzur, bolluk ve bereketin rengidir. Tazeliği, üretimi ve güçlü ilişkileri vurgular. Güven, istikrar, uyumluluk rahatlama ve hâkimiyet duygularına seslenir. Aynı zamanda İslam dininin sembol rengidir. Kar amacı gütmeyen kurumlarda tercih edilmektedir.

Mor Rengin Anlamı

Maneviyatın, merhametin, sevginin rengidir. Saflık, duyarlılık, hassasiyet göstergesidir. Kırmızının enerjisi ve mavinin sakinliğinin buluşma noktasıdır. İnsanı içine döndüren, ruhsal bütünlüğü destekleyen bir tarafı vardır. Ayrıca konfor ve kaliteyle ilişkili olup, asaleti vurgular. Dini, psikolojik ve insani yanı ağır basmaktadır.

Kahverengi Rengin Anlamı

Güvenirlik, istikrar, dürüstlük, konfor ve doğallığın rengidir. Doğal olan her şeyle ilintilidir. Yapaylığı sevmeyen insanların tercih edebileceği bir renktir. Buna rağmen en az beğenilen renkler arasındadır. Tarım, yapı, ulaşım ve yasal olan sektörlerde tercih edilmektedir.

Siyah Rengin Anlamı

Gücün, kontrolün, otoritenin, disiplinin ve gizemin rengidir. Ayrıca zarafet ile ilintilidir. Diğer renkleri ön plana atarak kendini gizler. Böylelikle bilinmezlik, gizem ve merak uyandırır. Aslında siyah bir renk değildir. Karşı tarafa engeller koyar ve erişilmez olmayı tercih eder. Ürkütücü ve korkutucu da bir yanı vardır. Karamsarlık, ümitsizlik ve sevgisizlik durumlarında tercih edilmektedir. Olumsuzluk algısı da yaratmaktadır. Tüm sektörlerde, diğer renklerle kombine olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: www.graf1x.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir