Sağlık

İbrahim Saraçoğlu’ndan Beyaz Dut Kurusu Kürü

Beyaz dut doğal antibiyotik olarak bilinen meyveler arasında yer almaktadır. Hem tazesi hem de kurusu severek tüketilir. Beyaz dutun dalından koparılıp bekletilmeden yenilmesi makbuldür. Çünkü dut, dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra hem görüntüsü hem de içeriğindeki bazı etkin maddeler değişime uğramaktadır. Dut meyvesinin yanı sıra yapraklarının da iltihaplı hastalıklarda eskiden beri kullanıldığı bilinmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun egzama için önerdiği beyaz dut kürü aşağıdaki gibidir:

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir avuç beyaz dut kurusu konulur ve kısık ateşte altı dakika kaynatılır. Elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı eller kabın içerisine konulur ve en az on dakika bekletilir. Bir saat boyunca eller yıkanmamalı. Bir saat sonra eller suyla durulanır. Haftada üç kez bu kür uygulanır. Ellerinizi koyduğunuz kabın soğumamasına dikkat ediniz. Ellerinizi yakmayacak sıcaklıkta, ılıktan biraz daha sıcak olmalı.

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu beyaz dutun kandaki iltihabın giderilmesinde de destekleyici olduğunu dile getiriyor. Dut kürü, kanda yüksek çıkan CRP değerinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. İbrahim Saraçoğlu’nun kandaki iltihabı gidermek için önerdiği kür aşağıdaki gibidir:

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu (5-6 yemek kaşığı) beyaz dut kurusu atılır ve altı dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Ilıyınca süzülür, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısı akşam aç karnına içilir. Her seferinde taze hazırlanarak 25 gün uygulanır.

Not: Beyaz dut kurusu kürü, kan şekerini yükselteceğinden şeker hastaları için önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir