Sağlık

Soğanın Faydaları

Evimizin olmazsa olmaz yiyeceklerinden biri olan kuru soğan yemeklerimize lezzet vermekle kalmıyor sağlığımız için de son derece büyük önem taşıyor. Doğal antibiyotik olarak bilinen soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Soğan, bağışıklığımızı güçlendirerek bizi hastalıklardan korumakla birlikte hastalık sırasında kullanıldığında da tedavi sürecini kolaylaştırıyor. Size hastalık durumunda çocuklarım için kullandığım bir soğan uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Grip veya burun tıkanıklığı gibi bir durumla karşılaştığımızda bir baş kuru soğanı kabuklarını soymadan dörde bölerek bir tabak içinde çocukların odasına koyuyorum. Hatta başucuna koymak daha etkili oluyor. Burun açıcı özelliği sayesinde rahat bir şekilde nefes alıp verme ve ferahlama sağlıyor. Odaya soğan koyma olayı çocuklarda ihtiyaç hissettikçe ara ara yaptığım bir şeydi ama bu kadar etkili olduğunun farkında değildim ta ki hasta olan kızımın yanında yattığım güne kadar. Akşamdan soğanı çocuğumuzun başucuna koyuyoruz. Burun tıkanıklığından dolayı huzursuz ve sürekli mızmızlanan çocuğumuz mışıl mışıl uykuya dalıyor. Sabah olduğunda oda buram buram soğan kokuyor ama olsun havalandırırız geçer, yeter ki kuzularımız rahat uyusun.

Soğanı bir de öksürüğe karşı yaptığım bir karışımda kullanıyorum. O tarifime de “Nereden Çıktı Şimdi Bu Öksürük?” başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir